Náhodné vybavenie RDC

Všetko k inštaláciám nízkeho napätia.

Moderátor: Marcel Vojčík

Ján Čambal
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 9. Augusta 2022, 17:25
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Náhodné vybavenie RDC

Príspevok od používateľa Ján Čambal »

Dobrý deň, milý kolegovia. Idem si prosím k skúsenejším po radu. Požiadal ma klient, aby som odstránil poruchu na elektroinštalácie rodinného domu a to, že niekedy v intervale 3 až 5 dní vybaví z ničoho nič prúdový chránič. Klient to sledoval, podľa jeho tvrdení nie je vybavenie RCD závislé na počasí, (vybavilo RCD aj keď nepršalo 5 dní), raz vybavilo keď pozerali TV, inokedy vybavilo RCD keď nebol nikto v dome v slnečnom počasí. Zmeral som prúdový chránič (cez Metrel 3155EU) je OK. Zmeral som izolačné stavy jednotlivých obvodov tiež OK. Impedancie poruchovej slučky jednotlivých obvodov tiež OK. Zmeral som (cez Revexplus) spotrebiče ako kotol, umývačka, TV, zosilovač, chladnička, kávovar, elektrická rúra a to unikajúce prúdy, tiež OK. Cez SN4 niekedy dosť neskoro vybaví RCD, nakoľko je aj značky XBS, tak ho preventívne vymením za Schrack. Veľa fotiek nemám, tie čo mám prikladám. Exteriérová elektroinštalácia v dome viac menej nie je, tam sú iba tri svetlá a dva vypínače, to je OK. V rozvádzači je zle inštalovaná SPD to sa prepracuje. Samozrejme všetko v dome na jeden RCD okrem svetiel, alarmu a racku. Revíznu správu ma platnú na jednu A4 :-) Unikajúci prúd som v čase OPaOS nenameral... V dome som bol skoro sedem hodín, skontroloval všetky svetlá, zásuvky, prepoje ktoré som našiel, všetko sa mi javí že je OK. Zaujíma ma prosím, či už niekto podobný problém mal a či má aj „osvedčený“ postup ako nájsť chybu.
Prílohy
spd.JPG
rozvadzac_nezapojena_spd.jpg
merania.jpg
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Náhodné vybavenie RDC

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

mne sa u jedného známeho sa tiež vypínal sám od seba centrálny RCD, po výmene už bolo všetko v poriadku
a u zákazníka sa mi stalo, že sa samé od seba vypínali ističe, po tom, čo som ich vymenil za inú značku sa mi začal vypínať aj hlavný vypínač, tak som vymenil celú výzbroj rozvádzača a doteraz je kľud
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Ján Čambal
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 9. Augusta 2022, 17:25
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Náhodné vybavenie RDC

Príspevok od používateľa Ján Čambal »

Marcel ďakujem krásne, ako vždy za skvelú odpoveď. Myslel som si, že tu chodí viac ľudí, bol to taký pokus to napísať najskôr sem a potom na FB, chcel som porovnať koľko bude odpovedí. Čo sa týka problému, vymením aj ja RCD, len ma hnevá že neviem nejaký postup ako na to prísť, že ktorý okruh to môže spôsobovať... Raz som mal podobný problém a až po jednom dni merania som našiel vadný spotrebič, v tedy to bol nejaký čínsky zdroj na audio. Určite to ide aj skôr nájsť, na komore sa skúsim poprosiť p. Sahuľa alebo p. Hanka, podľa mňa to už majú na to fígeľ... ďakujem pekne Marcel :-)
Používateľov profilový obrázok
Tibor Hanko
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 25. Februára 2017, 20:35
Bydlisko: Uhrovec
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhodné vybavenie RDC

Príspevok od používateľa Tibor Hanko »

Chválim podrobné preskúmavanie problému na mieste inštalácie, ale podľa mojich skúseností bude na 99 % príčinou ten nainštalovaný chránič. Teda ani nie tak chránič, ako chránič XBS. Tiež som mal podobný problém a neprišli sme viacerí na nič. Všetko OK a aj meranie na chrániči XBS bolo tiež OK. No aj tak náhodne vypínal (samozrejme väčšinou keď som pri tom nebol). Zo zúfalstva som vymenil XBS za chránič od osvedčeného výrobcu a odvtedy je pokoj.
Neviem to technicky zdôvodniť prečo to tak je, ale funguje to. Túto skúsenosť majú viacerí.
Možno bude odpoveď ukrytá v samotnom chrániči XBS, lebo keď ho človek chytí do jednej ruky a do druhej iný, štandardný chránič, tak je hneď badať rozdiel - To XBS je citeľne ľahšie a teda je tam použitá iná výplň. Dtto platí aj o ističoch, a nielen u XBS, ale všeobecne. Proste tú energiu treba niečim skrotiť a to niečo aj má nejakú hmotnosť. Daňou za to je cena. Preto používam a odporúčam používať iba osvedčené značky. Síce občas dostávam otázky, že čo mám proti "neosvedčeným" značkám, veď majú CE? Odpoveď je jasná aj z tejto témy...
Revízny technik a projektant elektro.
Ján Čambal
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 9. Augusta 2022, 17:25
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Náhodné vybavenie RDC

Príspevok od používateľa Ján Čambal »

Ďakujem pekne p. Hanko. V piatok idem na servis, vymením RCD, pridám jeden nový a dám vedieť.
Napísať odpoveď