Čo musí obsahovať projekt elektroinštalácie v konkrétnych stupňoch vyhotovenia ?

Všetko o projektovaní.

Moderátor: Marcel Vojčík

Maroš Joštiak
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 2. Februára 2018, 22:46
Povolanie: iné
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Čo musí obsahovať projekt elektroinštalácie v konkrétnych stupňoch vyhotovenia ?

Príspevok od používateľa Maroš Joštiak »

Kde by som našiel presné požiadavky na obsah projektovej dokumentácie jednotlivých stupňov - pre stavebné povolenie, realizačný, skutočného vyhotovenia, etc?

Napr. kde musia a naopak nemusia byť zakreslené trasy, v ktorom stupni PD musia byť pri bleskozvode presne rozpísané použité komponenty a tak podobne.
Hľadal som už všelikde ale nejaké úplné informácie som nenašiel.
Ide mi hlavne o bytové a nebytové priestory a bleskozvody. Rád sa však naučím čokoľvek viac.
Používateľov profilový obrázok
Tibor Hanko
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 25. Februára 2017, 20:35
Bydlisko: Uhrovec
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo musí obsahovať projekt elektroinštalácie v konkrétnych stupňoch vyhotovenia ?

Príspevok od používateľa Tibor Hanko »

Skúste pozrieť v našej vydanej publikácii Projektovanie elektrických zariadení.
Revízny technik a projektant elektro.
Ladislav Lehocký
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 3. Septembra 2017, 13:08
Povolanie: projektant
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §23

Re: Čo musí obsahovať projekt elektroinštalácie v konkrétnych stupňoch vyhotovenia ?

Príspevok od používateľa Ladislav Lehocký »

Trocha oneskorene - ale pre prípadných ďalších zvedavcov - dá sa povedať, že obsah elektroprojektov nie je temer nijako definovaný predpismi;
vyhl.č.453/2000 neobsahuje temer nič, vyhl.č.508/2009 sa zameriava na konštrukčnú, nie projektovú dokumentáciu stavby - tu sa ale možno orientovať na stupni vykonávací projekt / tento stupeň ale legislatíva nepozná - iba stavebné konanie.
Takže sa používa v podstate zvykové právo naväzujúce na starú legislatívu ( z nej vychádza aj materiál firmy Unika, dnes už trocha ďalej od reality ),
ale podstatné je podchytiť rozsah a podrobnosť v zmluve.
( tu pozor - jestvujú právne názory, že ak sa v zmluve odvoláva na nejaký iný materiál, mal by ten byť aspoň prílohou zmluvy - v praxi som sa ale s niečím takým nestretol ).
Konkrétny prípad - projekt RD-u, elektroinštalácia - predstava investora : jednostupňový projekt všetkého, od uzemnenia po údajovú prípojku, predstava projektantky : štandardný PSP v rozsahu silová inštalácia+bleskozvod - v spore kolegyňa ťahala za kratší koniec, pretože si to vopred neošetrila nejakou dohodou;
a čo je to "elektroinštalácia" nie je nikde definované.

Máme snahu cez SKSI vytvoriť metodiku na túto tému, ale názory sa rôznia a najmä sa stále menia návrhy stavebného zákona, od ktorého závisí základná forma a terminológia;
a pretože ide o dokumentáciu stavby, nedá sa to riešiť iba pre elektrické časti, ale v kontexte s ostatnými.

Lehocký
Napísať odpoveď