Kolaudácia prečerpávacia stanica ČOV

Všetko o revíziách elektrických inštalácií a zariadení, spotrebičov a ručného náradia.

Moderátor: Marcel Vojčík

Michal Majek
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11. Októbra 2019, 20:27
Povolanie: elektromontér
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §23

Kolaudácia prečerpávacia stanica ČOV

Príspevok od používateľa Michal Majek »

Dobrý večer.
Pred nejakým časom ma kontaktoval jeden pán, že by potreboval poradiť s kolaudáciou prečerpávacích staníc ČOV.
Jedná sa o to, že obec ako majiteľ kanalizácie v obci používa prečerpávacie stanice, v ktorých sú inštalované čerpadlá s hladinovými spínačmi a riadiaca elektronika je umiestnená v plechových rozvádzačoch nad omietkou na podperných malých múrikoch. Z jednej strany múrika je elektromerový rozvádzač RE s z druhej strany plechový rozvádzač, z ktorého je napájané čerpadlo v šachte a plavákové spínače.
Po problémoch s realizátorom stavby sa na obecný úrad nedostali žiadne projekčné podklady, certifikáty, osvedčenia rozvádzačov, proste nič.
Obec kanalizáciu prevádzkuje už približne 2 roky, a teraz potrebuje predmetnú kanalizáciu skolaudovať.
Je možné, kedy obec dala vypracovať nanovo všetku potrebnú dokumentáciu, s odborným stanoviskom k technickej dokumentácii od OPO /TI/?
Ako by mala obec postupovať pri kolaudácii?

S takýmto problémom som sa zatiaľ nestretol, neviem im poradiť.

Ďakujem za nejaké informácie...

Pekný večer...
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Kolaudácia prečerpávacia stanica ČOV

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

v prvom rade pochybila obec, že spustila do prevádzky zariadenie, ktoré nebolo zrevidované

čo sa týka dokumentácie, tak toto by si mala obec riešiť asi súdne s realizátorom, lebo viem si predstaviť, že niekto vypracuje projekt skutočného vyhotovenia, ale kto sa podpíše pod výrobu rozvádzačov (výrobca má dodať vyhlásenie o zhode) a kto si podpíše zodpovednosť za realizačný projekt a realizáciu (STN 33 2000-6:2018 článok 6.4.4.4)?
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Napísať odpoveď