Interval medzi revíziami bleskozvodov

Všetko o revíziách elektrických inštalácií a zariadení, spotrebičov a ručného náradia.

Moderátor: Marcel Vojčík

Pavol Ondriga
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23. Mája 2019, 10:26
Povolanie: iné
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Interval medzi revíziami bleskozvodov

Príspevok od používateľa Pavol Ondriga »

Pekný deň,
moja otázka je, aký je interval medi revíziami bleskozvodov s hladinou ochrany III a IV. Určite mi 90% z vás odpovie že 4 roky, lebo to určuje tabuľka A v Prílohe 8 k vyhláške 508/2009 Z.z. Ale - táto tabuľka stanovuje lehoty podľa druhu objektu a zariadení. V tej istej Prílohe 8 je tabuľka B, ktorá stanovuje lehoty aj pre zariadenia na ochranu pred účinkami atmosferickej elektriny, t.j. aj pre bleskozvody, podľa klasifikácie vonkajších vplyvov. Tu vzniká otázka, či je potrebný pre bleskozvody Protokol o určení vonkajších vplyvov. Ak áno, v protokole pre vonkajšie prostredie bude určite vplyv AA8 resp. AA7 a AB8 resp.AB7 a tieto vplyvy určujú periódu 3 roky.
Podľa vysvetlivky 6 v tej istej prílohe sa má použiť kratšia lehota. Mne to vychádza pre bleskozvody s hladinou ochrany III a IV na periódu 3 roky.
Bohuš Žila
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 30. Júna 2020, 05:26
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Interval medzi revíziami bleskozvodov

Príspevok od používateľa Bohuš Žila »

Noooo veľmi zaujímavý pohľad. Bleskozvod pri údere blesku je elektrické zariadenie. Preto projektujú bleskozvod elektrikari a pri projektovaní sa vždy vypracúva aj protokol o určení vonkajších vplyvov. Aj napriek tomu ja dávam 4 roky.
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Interval medzi revíziami bleskozvodov

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

ináč tiež sa v tom strácam, lebo podľa novely 234/2014 sa dopĺňa, že to, čo je na daždi (AD) má lehotu 4 roky
ale keď to naozaj na daždi, teda je to vonku, tak podľa AA a AB pre vonkajšie prostredie je AA7 a AB7 a lehota je 3 roky

tak určite dať 3 roky podľa teploty a vlhkosti okolia
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Juraj Hámorský
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27. Februára 2018, 16:42
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Interval medzi revíziami bleskozvodov

Príspevok od používateľa Juraj Hámorský »

Pozdravujem, ešte to trošku oživím a chcel by som pouvažovať aký termín pre opakované revízie zvoliť pre bleskozvod ktorý bol vytvorený pred 2001 (pretože pred týmto dátumom nebola ešte v platnosti STN EN 62305 a ani STN 33 2000-5-51 a teda sa to nedá podľa toho čo je v 508 určiť)
Pred týmto dátumom platila STN 33 1500 a v nej sú lehoty 2 a 5 rokov.
Určujete niekto teda lehoty takto?

BTW: každý vonkajší bleskozvod je von, teda horná tabuľka trieda III a IV je teda bezpredmetná. :lol:
Projektant a revízny technik Žilina.
Napísať odpoveď