Revízia elektrických spotrebičov

Všetko o revíziách elektrických inštalácií a zariadení, spotrebičov a ručného náradia.

Moderátor: Marcel Vojčík

Denis Kiripolský
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 17. Apríla 2019, 21:20
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Revízia elektrických spotrebičov

Príspevok od užívateľa Denis Kiripolský » 22. Februára 2021, 10:40

Ahojte, chcel by som sa opýtať ako je to s revíziou novo zakúpených spotrebičov. Treba revidovať spotrebič hneď po kúpe a vystaviť mu protokol alebo ako to vlastne je? Vďaka za info
Denis Kiripolský

Bohuš Žila
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 30. Júna 2020, 05:26
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Revízia elektrických spotrebičov

Príspevok od užívateľa Bohuš Žila » 22. Februára 2021, 14:28

Tak toto by aj mňa zaujímalo. Niekedy ich robím a niekedy nie. Z môjho pohľadu by sa mal brať deň kúpy ako deň kedy bola vykonaná kontrola a revízia zariadenia vyrobcom , že je zariadenie bezpečné. Dáva predsa nový a bezpečný výrobok na trh a podmienky uvedenia na trh určuju aj STN. Preto podľa mňa od tohto dátumu najbližšia ďalšia podľa kategórie.

Denis Kiripolský
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 17. Apríla 2019, 21:20
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Revízia elektrických spotrebičov

Príspevok od užívateľa Denis Kiripolský » 22. Februára 2021, 15:42

Niekde na nete som našiel že revízií podliehajú aj nové spotrebiče ešte v záruke.
Denis Kiripolský

Užívateľov profilový obrázok
Tibor Hanko
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 25. Februára 2017, 20:35
Bydlisko: Uhrovec
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24
Kontaktovať užívateľa:

Re: Revízia elektrických spotrebičov

Príspevok od užívateľa Tibor Hanko » 22. Februára 2021, 16:31

Revízie u nových spotrebičov a náradí podľa 33 1600 a 33 1610 sa u koncového používateľa nevykonávajú. Iba sa zaevidujú a vytvoria sa karty spotrebičov/náradia. Tam musí byť jednoznačne zatriedenie do skúpín A-E (spotrebiče) alebo A-C (náradie). Fyzicky sa revízia vykonáva až počas používania v lehotách podľa zaradenia do príslušných skupín.
Nové náradie alebo spotrebič je vo výrobe preskúšavaný a kontrolovaný podľa príslušných výrobkových noriem a smernice ES. To sa považuje za dostatočné preverenie bezpečnosti (výrobca, alebo predajca nemôže uviesť na trh zariadenie nespĺňajúce príslušné predpisy).

Toto sa ale netýka strojných zariadení (vyrobených podľa 60204-1), tam treba urobiť aj východiskovú revíziu po nainštalovaní stroja (a aj po každom premiestnení). Hlavný rozdiel je v tom, že stroj sa väčšinou skladá priamo na mieste prevádzky a je potrebné overiť, či po zložení je zaistená bezpečnosť po zložení a skompletovaní stroja tak ako bola odskúšaná vo výrobe. Spotrebiče a náradie sú kompaktné, nerozoberateľné celky kde toto nebezpečenstvo nehrozí.
Revízny technik a projektant elektro.

Denis Kiripolský
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 17. Apríla 2019, 21:20
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Revízia elektrických spotrebičov

Príspevok od užívateľa Denis Kiripolský » 22. Februára 2021, 17:41

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Denis Kiripolský

Napísať odpoveď