Strana 1 z 1

Príklady z praxe

Napísané: 4. Augusta 2017, 08:16
od užívateľa František Paluška
V Košiciach som nedávno natrafil na zaujímavé riešenie zvodu na zateplenej bytovke. Dom je osemposchodový a všetky ostatné zvody boli uložené v ochranných rúrkach pod omietkou (zateplením). Otázka je, či tento jediný zvod z lana AlFe a dvoma napínakmi bol vyhotovený dodatočne až po zateplení (zabudli uložiť rúrku?), alebo majstri len niečo nové skúšali. Podľa tabuľky E.1 normy STN EN 62305-3 by zvislé vodiče mali byť u takto vysokého objektu (nad 20 m) uchytávané každého 0,5 m kvôli dynamickým účinkom bleskového prúdu resp. vetra - toto je aj môj názor ako projektanta. Čo na to technici z praxe resp. revízni technici?

Re: Príklady z praxe

Napísané: 16. Augusta 2017, 00:34
od užívateľa Ing. Peter Cehlár
Ja si myslím že na tento zvod zabudli a dorábali ho až dodatočne. Pravdepodobne nechceli vŕtať do hotovej fasády a použiť chemické kotvy (resp. iné opatrenia na zachovanie funkčnosti zateplenia). Kto vie ako sa bude správať takto vyhotovený zvod pri zmenách vonkajšej teploty. Zaujíma ma názor na vyhotovenie skrytých zvodov. Podľa mňa pri uchytení rúrky o stenu zvod v podstate visí medzi strechou a skúšobnou svorkou. Pri zásahu blesku zvod "vyletí" zo zateplenia, pretože svorky (držiaky) na rúrky nie sú dimenzované (certifikované) na dynamický účinok bleskového prúdu.

Re: Príklady z praxe

Napísané: 22. Augusta 2019, 13:33
od užívateľa František Paluška
Tentoraz jeden unikát z Banskej Bystrice. Netuším, čo viedlo realizátora (a nebodaj projektanta) k takémuto riešeniu zvodu zo strechy bytového domu. A už vôbec netuším, ako bude vedieť blesk, kde má kam zabočiť... :roll:
Snímka152.jpg
Snímka153.jpg

Re: Príklady z praxe

Napísané: 26. Augusta 2019, 09:18
od užívateľa Marcel Vojčík
Ja tiež doložím názorný príklad z praxe, kde hneď vedľa bleskozvodu umiestnili kameru a nechali aj súbeh vedenia a zvodu

Re: Príklady z praxe

Napísané: 22. Novembra 2019, 13:01
od užívateľa František Paluška
Keď už sme pri zvodoch bleskozvodu: všetky vonkajšie časti je predsa nutné opatriť ochranným náterom ;)
Snímka150.jpg