Strana 1 z 1

Príklady z praxe

Napísané: 4. Augusta 2017, 08:16
od užívateľa František Paluška
V Košiciach som nedávno natrafil na zaujímavé riešenie zvodu na zateplenej bytovke. Dom je osemposchodový a všetky ostatné zvody boli uložené v ochranných rúrkach pod omietkou (zateplením). Otázka je, či tento jediný zvod z lana AlFe a dvoma napínakmi bol vyhotovený dodatočne až po zateplení (zabudli uložiť rúrku?), alebo majstri len niečo nové skúšali. Podľa tabuľky E.1 normy STN EN 62305-3 by zvislé vodiče mali byť u takto vysokého objektu (nad 20 m) uchytávané každého 0,5 m kvôli dynamickým účinkom bleskového prúdu resp. vetra - toto je aj môj názor ako projektanta. Čo na to technici z praxe resp. revízni technici?

Re: Príklady z praxe

Napísané: 16. Augusta 2017, 00:34
od užívateľa Ing. Peter Cehlár
Ja si myslím že na tento zvod zabudli a dorábali ho až dodatočne. Pravdepodobne nechceli vŕtať do hotovej fasády a použiť chemické kotvy (resp. iné opatrenia na zachovanie funkčnosti zateplenia). Kto vie ako sa bude správať takto vyhotovený zvod pri zmenách vonkajšej teploty. Zaujíma ma názor na vyhotovenie skrytých zvodov. Podľa mňa pri uchytení rúrky o stenu zvod v podstate visí medzi strechou a skúšobnou svorkou. Pri zásahu blesku zvod "vyletí" zo zateplenia, pretože svorky (držiaky) na rúrky nie sú dimenzované (certifikované) na dynamický účinok bleskového prúdu.

Re: Príklady z praxe

Napísané: 22. Augusta 2019, 13:33
od užívateľa František Paluška
Tentoraz jeden unikát z Banskej Bystrice. Netuším, čo viedlo realizátora (a nebodaj projektanta) k takémuto riešeniu zvodu zo strechy bytového domu. A už vôbec netuším, ako bude vedieť blesk, kde má kam zabočiť... :roll:
Snímka152.jpg
Snímka153.jpg

Re: Príklady z praxe

Napísané: 26. Augusta 2019, 09:18
od užívateľa Marcel Vojčík
Ja tiež doložím názorný príklad z praxe, kde hneď vedľa bleskozvodu umiestnili kameru a nechali aj súbeh vedenia a zvodu

Re: Príklady z praxe

Napísané: 22. Novembra 2019, 13:01
od užívateľa František Paluška
Keď už sme pri zvodoch bleskozvodu: všetky vonkajšie časti je predsa nutné opatriť ochranným náterom ;)
Snímka150.jpg

Re: Príklady z praxe

Napísané: 4. Februára 2020, 19:19
od užívateľa Julius Mrva
Zvod bleskozvodu, ktorý je napnutý medzi masívnou hornou a dolnou kotvou, so zvislým rozponom 20-30m, medzi tým jedna až dve klzné vodiace kotvy ! To znamená upevnenie zvodu bleskozvodu každých cca 10m ako struna na gitare - bežná vec. Nie u nás ale v Maďarsku áno. Stačí ísť do Budapešti a takýchto inštalácií zvodov, hlavne na historických budovách, nájdete veľa. Stačí sa pozrieť taktiež na zvody bleskozvodu Internátu DRUŽBA, kde mávame každoročne konferencie SEZ-KES, tam sú takéto zvody tiež. Internát DRUŽBA bol naprojektovaný a možno i postavený maďarskými pracovníkmi - viď https://www.miestamesta.sk/Internat-Druzba. Takýchto typových projektov sa na území Bratislavy nachádza viacej. Neviem ako to v Maďarsku v minulých časoch vzniklo ale nemyslím si že takéto riešenie (ak nemáme pevné kotvy zvodu každých 1m a nad 20m každý 0,5m) je nebezpečné. Veď ak by to bolo nebezpečné, nebolo by to možné i teraz u našich susedov a hlavne na vzácnych historických budovách vidieť. Tiež neviem ako sa revízny technik bleskozvodu s týmto v DRUŽBE vysporiadava. Veď čo sa môže stať pri prechode blesku cez takýto zvod ? Podľa mňa nič nebezpečné - možno táto "struna" vylúdi nejaký tón.

Re: Príklady z praxe

Napísané: 17. Marca 2020, 22:07
od užívateľa Juraj Hámorský
Ja ešte doplním, že nielen u našich južných susedov, ale aj severných. V poľsku tiež historické budovy, zväčša som si to všimol na kostoloch, majú napäté zvody :)
Na fotke dokonca použili FeZn vodič.
Ulovok_03.jpg