Nová časť bytového rozvodu - čo na nej podľa akých noriem?

Všetko k inštaláciám nízkeho napätia.

Moderátor: Marcel Vojčík

Marek Spál
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16. Mája 2023, 18:07
Povolanie: elektromontér
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §22

Nová časť bytového rozvodu - čo na nej podľa akých noriem?

Príspevok od používateľa Marek Spál »

Dobrý deň,

rád by som sa spýtal znalejších a skúsenejších pánov kolegov...

V petržalskom byte s pôvodným elektrickým rozvodom sa ide vyhotoviť nový prívod ku vonkajšej jednotke klimatizácie (ktorá sa tam bude inštalovať).
(Táto jednotka bude umiestnená na balkóne z vonkajšej strany jeho "zábradlia".)
Tento nový prívod by mal zrejme spĺňať súčasné normy - napr. mať dosť vodičov pre rozvod TN-S, medené vodiče atď.

Fotky z obhliadky:
https://photos.app.goo.gl/8164JZ2USfh4ANPf7

Zaujíma ma, či má prívod spĺňať súčasné normy aj čo sa týka jeho ochrany prúdovým chráničom - či je potrebné buď pridať novú modulárnu krabicu a do nej ochranné prvky (napr. prúdový chránič s nadprúdovou ochranou) potrebné na jeho ochranu podľa súčasných noriem (prípadne vymeniť/modernizovať bytovú rozvodnicu)
alebo prívod stačí pripojiť na istič súčasnej rozvodnice (pre ktorú platia staré normy) s tým, že rozvodnica zatiaľ rekonštruovaná nie je a prúdový chránič ani istič sa do nej už nedá pridať (nemá ešte DIN lištu, je tam miesto iba pre 5 bakelitových ističov a tie sú obsadené).

(Sú tam aj ďalšie zaujímavé otázky - napr. ohľadom vhodného spôsobu ochrany proti prepätiam - ale na tie sa prípadne opýtam v inej téme.)

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: Nová časť bytového rozvodu - čo na nej podľa akých noriem?

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

Zdravím

pokiaľ sa pridáva iba ten jeden samostatný okruh pre klimatizačnú jednotku, tak treba brať do úvahy už súčasné normy, teda kábel trojvodičový s medeným jadrom. Čo sa týka nutnosti RCD, tak pre klimatizáciu, ktorá je pevne pripojená, tak tam netreba RCD. Ale keďže ide o zariadenie, ktoré je vonku na fasáde, teda v zóne Z0b, tak by som uvažoval o tom zvodiči prepätia a o doplnkovom ochrannom pospájaní.

Pokiaľ sa istiace prvky už nezmestia do existujúceho rozvádzača, tak treba doplniť nový rozvádzač (ktorý bude napájaný z existujúceho rozvádzača), kde sa nové prvky zmestia

s pozdravom Marcel
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Marek Spál
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16. Mája 2023, 18:07
Povolanie: elektromontér
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §22

Re: Nová časť bytového rozvodu - čo na nej podľa akých noriem?

Príspevok od používateľa Marek Spál »

Ďakujem.
Napísať odpoveď