JOP rozvodnice bytovka - drôtovanie PEN

Všetko k inštaláciám nízkeho napätia.

Moderátor: Marcel Vojčík

Bohuš Žila
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 30. Júna 2020, 05:26
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

JOP rozvodnice bytovka - drôtovanie PEN

Príspevok od používateľa Bohuš Žila »

Pozdravujem Vás.

Robili sme rekonštrukciu elektrických rozvodov v bytovke, drôtovanie fázových a aj PEN vodiča sme spravili vodičmi H07Z-K 6mm2 a toto nám dal revízny technik do závad, ako nevyhovujúce a odkázal sa na nižšie uvedené normy a články. Ja som presvedčený, že postačuje H07Z-K 6mm2 pre fázové aj PEN vodiče v drôtovaní rozvádzačov JOP v bytovkách.

Jedná sa o rozvádzače na chodbách bytoviek pri bytoch a drôtovanie PEN vodiča zo stupačkovej svorkovnice v dolnej časti po vývodové svorky pre byt, ktoré sú hore. Podľa hlavného istenia bytu 25A/1 alebo 25A/3, prúdového zaťaženia a oteplenia je HO7Z-K 6mm2 postačujúce.

Avšak podľa normy STN 33 2000-5-54 čl. 543.4.1 je v pevných inštaláciách vodič PEN potrebný min.10mm2. Výrobcom rozvádzačov, s ktorým som to konzultoval mi bolo povedané, že určite sa drôtovanie v rozvodnici dimenzuje na základe oteplenia a prúdových zaťažení vodiča a preto je H07Z-K 6mm2 fázové aj PEN postačujúce 6mm2. A uvedená norma hovorí o pevných rozvodoch - čiže napojenie rozvodníc - nie drôtovanie rozvádzačov.

V norme pre rozvodnice STN EN 61439-1 čl.8.4.3.2.3 - "Požiadavky na ochranné vodiče zaisťujúce ochranu pred dôsledkami porúch vo vonkajších obvodoch napájaných cez rozvádzač" sa píše - Pre vodiče PEN platia nasledujúce doplňujúce požiadavky: - minimálny prierez musí byť 10mm2 meď alebo 16mm2 hliník.
Jedná sa o vonkajšie rozvody napájané cez rozvádzač? Čiže sa to znovu netýka vnútra rozvodnice?
Ďakujem za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: JOP rozvodnice bytovka - drôtovanie PEN

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

STN 33 2000-5-54 článok 543.4.1 hovorí o minimálnom priereze vodiča PEN. 10mm² pre Cu jadro a 16mm² pre Al jadro. Je to stanovené nie kvôli zaťažiteľnosti ale z mechanického hľadiska.
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Bohuš Žila
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 30. Júna 2020, 05:26
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: JOP rozvodnice bytovka - drôtovanie PEN

Príspevok od používateľa Bohuš Žila »

Áno ale v pevných inštaláciách, čo rozvádzač nie je. Je to kvôli mechanickej odolnosti v pevných inštaláciách, čiže rozvodoch, prívody a vývody, nejedná sa o rozvádzače.
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: JOP rozvodnice bytovka - drôtovanie PEN

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

A rozvádzač nie je náhodou súčasťou pevnej inštalácie?
Veď pevná inštalácia nie sú len káble, ale aj ostatné prístroje a zariadenia (zásuvky, vypínače, svetlá, rozvádzače)
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Napísať odpoveď