norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Diskusia k elektrotechnickým normám.

Moderátor: Marcel Vojčík

Denis Kiripolský
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 17. Apríla 2019, 21:20
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Príspevok od používateľa Denis Kiripolský »

ahojte. caka ma revizia isnstalacie 3f motorov v rybniku, ktore tam ceria hladinu (prevzdusnovanie). chcel by som sa opytat, aka norma o tomto hovori a ako by som to mal cele vybavit. vdaka
denis
Denis Kiripolský
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

Predpokladám že toto riamo nebude riešiť žiadna norma. Treba brať do úvahy prostredie a podľa toho riešiť protokol o určení vonkajších vplyvov a v projekte navrhnúť na to vhodné zariadenia (trvalé ponorenie, napájanie SELV, atď).
Ide len čisto o rybník alebo sa tam budú kúpať aj ľudia?
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Denis Kiripolský
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 17. Apríla 2019, 21:20
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Príspevok od používateľa Denis Kiripolský »

Kúpať sa tam budu asi len kapre. Na projekt a protokol môžeme zabudnúť.
Denis Kiripolský
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

Tak potom ako chcete riešiť revíziu bez projektu skutočného vyhotovenia spolu s protokolom o určení vonkajších vplyvov?

P.S.: norma STN 33 2000-7-702 popisuje bazény a fontány.
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Denis Kiripolský
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 17. Apríla 2019, 21:20
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Príspevok od používateľa Denis Kiripolský »

Úplne presne neviem. Preto som sem dal tento dotaz.
Netvarme sa, že všade sú ideálne podmienky na výkon revízie a pripravené všetky náležitosti. Pretože často nie sú. Rozumiem tomu, že isto je ľahšie otočiť sa na päte a povedať majiteľovi, že žiadnu revíziu mu nespravím, pretože mu chýba protokol vonkajších vplyvov. Vždy som hľadal možnosť ako sa niečo da a nie ako to nejde. A to je asi rozdiel medzi nami dvomi,pan moderátor.
Tak teda uvítam nejaké postrehy od niekoho z praxe, ktorý niečo podobné už riešil.
Vdaka.
Denis Kiripolský
Používateľov profilový obrázok
Tibor Hanko
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 25. Februára 2017, 20:35
Bydlisko: Uhrovec
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24
Kontaktovať používateľa:

Re: norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Príspevok od používateľa Tibor Hanko »

Ono niekedy je to otočenie sa na päte bezpečnejšie, hlavne pre revízneho technika.
Ja sa čudujem jednej veci. Normy sú nezáväzné (ale platné) a hľadáme riešenia ako to prispôsobiť norme (samozrejme uznávam riešenia opísané v normách a riadim sa nimi), no na druhej strane úplne kašleme na zákonné povinnosti.
Prevádzkovateľovi treba vysvetliť, že vyhradené technické zariadenie elektrické nemôže prevádzkovať v rozpore so zákonom (teda môže, pokiaľ mu na to neprídu). Povinnosť mať k elektroinštalácii projektovú dokumentáciu predpisuje zákon 124/2006 Z. z. v §4 a ako má tá dokumentácia vyzerať a čo má obsahovať zasa predpisujú §5 a §6 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. a prílohy 2 a 3. Naviac v §4 ods. 2 zákona 124/2006 sa píše úplne jasne:
(2) Súčasťou projektov, návrhov strojov alebo iných technických zariadení a pracovných postupov podľa odseku 1 sú informácie o ich bezpečnom umiestnení, inštalácii, používaní, kontrole, údržbe a oprave.
teda toto úplne rieši vašu dilemu. V PD musí byť uvedené aj ako sa to má kontrolovať.

Ak PD neexistuje, preberáte na seba zbytočne veľkú zodpovednosť, lebo v tom momente sa stávate aj "projektantom" zariadenia a vyhodnocujete zostatkové riziká.
Je na vás, či do toho pôjdete, alebo nie. Niektoré inštalácie sa takto posúdiť dajú celkom ľahko, iné zasa nie. Všetko je na rozhodnutí každého revízneho technika.

Prevádzkovatelia často nemávajú dokumentáciu, lebo im to nikto nekontroluje a nepokutuje ich za tento nedostatok. Ale ak nemajú revízie, tam sankcie reálne hrozia. Preto chcú všetci "len" revízie. (Aby som zasa nebol úplne skeptický, naozaj sú aj firmy, pre ktoré je bezpečnosť na poprednom mieste.)
Ono teda v podstate nie je úplná pravda, že to nikto nekontroluje - kontrolovať to má v prvom rade revízny technik a mal by trvať na dokumentácii. Ak spraví revíziu bez nej, prevádzkovateľ bude spokojný ale dokumentáciu vyhotoviť nedá. Takže za tento stav si z veľkej časti môžeme my, revízni technici. Jeden sa otočí na päte, ďalších 5 rado revíziu napíše... Ale to je už na inú debatu.

Skúsil by som majiteľovi vysvetliť, že k revízii vám je povinný zo zákona predložiť dokumentáciu a ak ju nemá, zariadenie prevádzkuje v rozpore so zákonom a musí to riešiť (môžete použiť paragrafy uvedené vyššie). Potom je len otázkou dohody, znalostí a skúseností do akej miery mu v tom viete pomôcť.
Revízny technik a projektant elektro.
Denis Kiripolský
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 17. Apríla 2019, 21:20
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: norma riesiaca elektroinštaláciu v rybníku

Príspevok od používateľa Denis Kiripolský »

Ospravedlňujem sa, že až po roku...ale ďakujem za vycerpavaciu odpoveď.
Denis Kiripolský
Napísať odpoveď